Ulaşım ve iletişim imkanlarının hızla gelişmesi ve uzakların yakın edildiği günümüzde her ne kadar son iki senedir Pandemi engeline de takılsa turizm hareketlerine yön vermeye son on yıllarda devam etmektedir. Yaşadıkları ülke dışında yeni yerler keşfetme şansını bulan geniş topluluklar buralarda yaşadıkları deneyimleri sonucu aslında buraların ülkelerinden daha konforlu bir hayat sürebilecekleri yerler olarak görmeye başlamışlardır.
Bunun sebebi bazen ekonomik bazen sosyal bazen de iklim şartları olmuştur. Pandemi döneminde bile uzaktan çalışma artık işyerine gitmek yerine evden çalışmanın ötesine geçmiş ve daha uygun yaşayabilecekleri ülkelerden işlerini takip etmeye başlamışladır.
Kaldıkları sürelerin uzaması onların artık yerel halktan biri olarak görülmelerini beraberinde getirmiştir.
Ülkemiz için önemli destinasyonlardan biri olan ve yılda 3 milyonun üstünde misafir ağırlayan Alanya bu beklentileri karşılayacak potansiyelinden dolayı oluşan bu kitleye de hitap etmiş ve talep gören önemli yerlerden biri olmuştur. Zaman içerisinde kalanların olumlu tavsiyeleri sayının her sene artmasına sebep olmuş ve Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılara rağmen trafiğin devam etmesine katkı sunmaya devam etmektedir. Şu anda özellikle yılın 12 ayı Gazipaşa Havalimanına Finnair’in Helsinki’den uçuşlarına devam etmesi oluşan bu talebin sonucudur.
Turizm hareketlerinin artık bir parçası haline gelen ve bir bakıma bir takım sebeplerle kendi ülkelerinin dışında bir hayat kurmaya yönelik bu göçler gittikleri yerlerinde sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmalarına yol açmıştır.
Özellikle iklim şartlarının çekiciliği, yöre insanının sıcaklığı, ulaşımda sağlanan gelişmeler ve bölge insanının bu hareketleri kolay kabul edişleri yıllar içerisinde son bilgilere göre 120 değişik ülkeden kişinin daha kaliteli bir yaşam sürdürmek için Alanyayı tercih etmesine sebep olmuştur.
Bu beraberinde aslında Alanyayı çok dilli, çok kültürlü adeta bir bir Dünya Şehri haline getirmiştir. Burada yaşayanların olumlu izlenimleri bölge ve ülke açısından da önemli bir tanıtım aracı haline gelmekte ve turizm hareketlerinin bölgeye olan katkısında olumlu bir etki yapmaktadır.
Bugünlerde sıkça rastladığımız deniz sörfü, doğa yürüyüşleri, yoga, bisiklet ve hatta iç turizm hareketlerine katkıları Alanyanın kazanımları olarak dikkat çekmektedir.
Bütün bunlar göz önüne alındığında kamu ve yerel yönetimle var olan ilişkilerinin geliştirilmesi, sık sık fikirlerine başvurulması onların bölgeye olan bağlılıklarını da olumlu anlamda geliştirecektir.
İşletmeler, eğitim kurumları ve medya gibi kuruluşlar artık yerleşik yabancıları misafir statüsünde görmediğini sundukları ürünlerden tutunda verdiği hizmetlere kadar onların beklentilerini karşılayarak göstermektedir. Yerel halkında katkılarıyla olumlu deneyimlerini kendi ülkelerindeki arkadaşlarıyla paylaşmaları önemlidir ve değerlidir..
Artık bölge sakini olan yerleşik yabancıların içinden geçtiğimiz sürece de olumlu katkıları düşünüldüğünde bundan sonraki dönemde gerek karar mekanizmalarında gerekse şehrin sosyal yaşamında daha fazla yer almaları yönünde çalışılmalar onların bölgeyle olan bağlarını güçlendireceği gibi farklı yerlerdeki deneyimlerin ve uygulamaların bölgeye taşınmasına da öncülük edecektir.