Pandemi dönemi ile birlikte değişen ve gelişen yaşam şeklimizde seyahat hareketlerine katılanların beklentileri de değişim sürecinden geçiyor.
Bunu yakından takip eden işletmeler, bölgeler ve ülkeler bu hareketlerden hedefledikleri payı almayı başaracak.
Ancak bunun için planlamalar yapılırken sürdürülebilir ve uzun vadeli planlara ihtiyacımız var. Kısa dönem elde edilen ticari faydalar uzun zaman diliminde farklı sıkıntılar olarak geri dönebilir ve dönecektir de!!!
Alanya özelinde böyle bir süreçten geçtiğimize inananlardanım. Belki kısa dönemde şehrin her yerinde hatta kuralları da bir tarafa bırakarak süregelen inşaat furyasının önümüzdeki dönemde nasıl bir geri dönüşünün olacağını göreceğiz.
Savaşı fırsata çevirme kaygıları alt yapı ve diğer çıkabilecek sorunların yanında yerel halkında yaşamasını zorlaştıran bir seyir izliyor..
Bir gün Alanya sokaklarında Alanya’da yabancı istemiyoruz diye seslerin yükselmesi sürpriz olmayacak.
Ancak unutulmaması gereken şu anda talebi oluşturan ağırlıklı kitlenin ekonomik gücü hayal ettiğimiz gibi değil ve savaş ortamı bitince birçoğu geri dönecek..
Bizler elimizdeki konutlarla baş başa kalacağız.
Umarız haksız çıkarız..
Bir bölgenin değerini belirlerken misafirin dikkatini çekecek ve onların beklentilerine cevap verecek çalışmaların artması gerekiyor.
Ayrıca özellikle Pandemi sonrası yeni misafir diye adlandırdığımız bölgemizi ve hatta ülkemizi ilk defa ziyaret edenlerin sayısında bir artış gözlemleniyor. Bu gelenlerin geri döndüklerinde ne anlatacakları Alanya’nın değerini olumlu veya olumsuz etkileyecek.
Peki bugün itibarı ile Alanya’ya gelen misafir ne ile karşılaşıyor..
**Devam eden inşaat faaliyetleri…
**Trafik sorunu..
**Kaldırımların bile işgal edildiği görüntüler
**Bisiklet yollarına park etmiş araçlar..
…….
Tesislerimizin yenilenmesi, çevre hassasiyetinin artması ve bunun görünür olarak misafirin dikkatini çekecek şekilde yapılması, iletişim olanaklarının geliştirilmesi, Toplu taşımanın daha kullanılır hale gelmesi, misafire hizmet veren tüm işletmelerin günü değil geleceği düşünerek hizmetlerini vermesi…..
En önemlisi herşeyden yeteri kadar olması ….
Fazlası zarar..