Öngörülen tarihten önce olması nedeniyle bazıları hazırlıksız yakalansa da seçimin er ya da geç olacağı belliydi. Beklenti ise seçmen yoğunluğunun olduğu bölgelerden seçilebilecek sırada aday ya da adaylar olması yönündeydi. Geldiğimiz noktada ise özellikle İyi Parti ve MHP resmen hayal kırıklığına uğradı.

*

Listeyi ilk açıklayan MHP'nin Antalya’nın en fazla seçmene sahip olan ilçesi Alanya’yı 2’nci sırada yer vermesi öngörülüyordu. Liste açıklanınca Alanya resmen yok hükmünde sayılmış. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 100 il vaadi ile yüceltmesine rağmen! Alanya’nın beklentisi 2’nci sıra olması yönündeydi.

*

CHP’de ise beklenti 5, en kötü 6’ncı sıraydı. CHP kendi içinde bu söz alırken ortak liste hesapta yoktu. Antalya’da 5 ve 6 kontenjan olarak ittifak ortaklarına verilince Alanya’nın kısmetine 7 kaldı. Antalya’da CHP için 7’nci sıra kötü değil, geçmişte daha az milletvekili sayısı olduğu dönemde 8’i çıkarmış, hatta 9’ncu ismi burun farkıyla kaybetmişti. O sebeple CHP’nin 7’nci sırası realitede MHP’nin 1’nci sırası ile denk olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Gerek yaygın anket firmaları gerekse sokağın nabzı bunu işaret ediyor. Listenin belediye merkezli yapıldığı konusunda ise CHP tabanı hem fikir. Alanya, Gazipaşa ve Gündoğmuş’u temsil eden, bunu kırsal ziyaretlerinde de muhtarla ile temaslarında da gösteren Murat Özçelik toparlayıcı bir role bürünecek kendisi ve partisi için.

*

İYİ Parti zaten tam fecaat. Alanya’da temayülde liste yönlendirme krizi ile başlayan süreçteki huzursuzluk atlatılabilmiş değil. Listede ilk 5’te Alanya’dan bir isim olması beklenirken bırakın 5’i 17’nci sıraya bile ne etkisi ne sözü geçmiş yönetimin. Velhasıl Alanya için ‘tam takır’ bir liste.

İl yönetiminde ve ilçe yönetiminin etkisizliği olmuş genel merkez nezdinde. Yegane şansları ise Manavgat’tan liste giren Aykut Kaya. Bazı insanlar vardır her şehir tarafından kabul edilir işte Aykut Kaya tam da böyle birisi. Alanya’da sağcısı da solcusu da enteresan bir şekilde seviyor. Bir şekilde insanlara geçmişten beri dokunmuş iyi ticari ilişkiler dostluklar kurmuş. Değilse sandıklar bomboş çıkardı.

*

Ak Parti’de ise Mevlüt Çavuşoğlu faktörü var. Hem Alanya’yı, diğer ilçeleri, Antalya'yı ve Türkiye’yi temsil edecek tecrübe ve popülerliğe sahip artık. Teşkilat hiyerarşisine verdiği önem nedeniyle gençlikten ana kademeye, kadın kollarından mahalle temsilciliğine kadar tüm yapı arkasına durur. Alanya’dan spor camiasındaki tanınırlığı ile dikkat çeken FİFA kokartı da taşıyan eski hakem Kuddusi Müftoğlu’nun 7’nci sıradan olması takım kaptanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Ak Parti’nin Alanya’ya değer verdiğini göstermekte. İki koldan sürükleyici bir çalışma planı içine girileceği aşikar.

*

Genç Parti’nin ikinci sıra adayı Alanya’dan Ayhan Çetinkaya, Büyük Birlik Partisi’nin 1’nci sıra adayı Alanya’dan Alaattin Çakır. Memleket Partisi’nde ise 5 ve 6’ncı sırada Emre Ergin ve Serdar Güzel. Yeniden Refah Partisi’nde de Hasan Çapun 5’nci sıradan aday gösterildi.

Tüm bunları derlediğimiz zaman Alanya’nın İyi Parti ve MHP açısından hiç öneminin olmadığı, Ak Parti için çok önemli CHP için orta halli olduğu sonucunu vermekte elde ki tablo. Hem de neresinde bakarsanız bakın sonuç aynı göz yanılgısı algı filan değil.